Geokomunitní portál vám přináší Geokomunita

Mapy v tisku, televizním a webovém zpravodajství

Logo 13. ročníku odborného semináře Kartografický den OlomoucV pátek 22. února 2019 se v Aule Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci uskuteční 13. ročník odborného semináře Kartografický den Olomouc. Tradiční odborný kartografický seminář bude tentokrát zaměřen na kartografii a média.

Těšit se můžete na zástupce různých druhů médií a dozvědět se, jak se dělají mapy v televizi, rozhlase i tisku. Chybět nebudou ani prezentace vědeckých pracovišť či přednášku o unikátní sbírce předpovědních map počasí. Účast na akci je bezplatná.

Kartografický den v Olomouci 2019 se koná pod záštitou České kartografické společnosti, Sekce kartografie a geoinformatiky České geografické společnosti, České asociace pro geoinformace, Katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Program

Jakub Zykl se v současnosti se věnuje víceméně tvorbě magazínů ve společnosti MAFRA. S grafikou se poprvé setkal na ČVUT a už tehdy propadl kouzlu vektorů. Od roku 2007 se tento koníček stal jeho povoláním a nastoupil jako infografik do grafického oddělení časopisu TÝDEN.

  • 10:45 – 11:10 Jiří Michalička (Česká televize): Mapy v televizním zpravodajství

Jiří Michalička je šéfgrafikem ČT24. S problematikou map v televizním vysílání se setkal i v předchozích působištích v RFE/RL a v soukromé zpravodajské televizi Z1. Jedním z jeho koníčků jsou předpovědní modely a mapy počasí.

  • 11:10 – 11:35 Jan Cibulka (Český rozhlas): Mapy ve webovém zpravodajství: návrh, tvorba a publikace

Jan Cibulka, datový novinář Českého rozhlasu. Dříve na stejné pozici působil ve vydavatelství Economia. Věnuje se transparentnosti veřejné správy a právu na informace.

  • 11:35 – 12:00 Přestávka na občerstvení
  • 12:00 – 12:20 Jaromír Kolejka (Masarykova univerzita): Novinové předpovědní mapy počasí – nejhojnější tištěný kartografický produkt (všech dob)?

Jaromír Kolejka, geograf působící na Masarykově univerzitě v Brně. Vedle geografického výzkumu sbírá novinové předpovědní mapy počasí od roku 1995. Jeho sbírka přesahuje 200 kusů ze 45 zemí světa od většiny významných novin světa.

  • 12:20 – 12:40 Rostislav Nétek (Univerzita Palackého v Olomouci): Kartografie a (nová) média – případová studie na meteorologické a klimatické zpravodajství

Rostislav Nétek, odborný asistent na Katedře geoinformatiky UP Olomouc, se zabývá webovou kartografií, geoinformatickými a webovými technologiemi. Je propagátorem open source technologií, zakládajícím členem sdružení osgeo.cz a členem odborné skupiny „Open source a open data“ při CAGI.

  • 12:40 – 13:00 Radek Barvíř a Vít Voženílek (Univerzita Palackého v Olomouci): Flash maps aneb mapy s krátkou dobou života

Radek Barvíř, doktorand kartografie na Univerzitě Palackého v Olomouci, se ve svém výzkumu věnuje měření grafické náplně map a hodnocení zaplněnosti mapové kresby v závislosti na účelu mapy a také geoprostorového 3D tisku.
Vít Voženílek, vedoucí Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci, se dlouhodobě věnuje tematické kartografii a atlasové produkci. Je místopředsedou České kartografické společnosti a viceprezidentem International Cartographic Association.

  • 13:00 – 14:00 Diskuze a zakončení semináře, Vít Voženílek (Univerzita Palackého v Olomouci)

Účast na 13. kartografickém dni je bezplatná a registrace je dostupná zde. Zájemci mohou požádat o vystavení certifikátu o absolvování semináře. V případě, že byste chtěli v předsálí auly vystavit vlastní poster (max. formát A1) nebo roll-upu, kontaktujte prosím RNDr. Alenu Vondrákovou.

 

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..