Geokomunitní portál vám přináší Geokomunita

Jako sportovci používají mapy a sport v kartografii

Logo 14. ročníku odborného semináře Kartografický den OlomoucV pátek 28. února 2020 se v Aule Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci uskuteční 14. ročník odborného semináře Kartografický den Olomouc. Tradiční odborný kartografický seminář bude tentokrát zaměřen na sport.

Těšit se můžete na účastníka několika závodů Rallye Dakar v roli navigátora, „vrchního kartografa“ Českého svazu orientačního běhu, producenta českých turistických map i nadšeného sportovce tělem i duší využívajícího mapy před, v průběhu i po sportovních činnostech. Účast na akci je bezplatná.

Kartografický den v Olomouci 2020 se koná pod záštitou České kartografické společnosti (ČKS), Sekce kartografie a geoinformatiky České geografické společnosti, České asociace pro geoinformace, Katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Program
  • od 09:30 Registrace
  • 10:00 – 10:10 Zahájení
  • 10:10 – 10:20 Vít Voženílek (Univerzita Palackého v Olomouci): Sport a mapy
  • 10:20 – 10:50 Josef Kalina: Navigace na Dakaru

Legendární navigátor Josef Kalina, který na Dakar jezdí přes 30 let, zažil proměny navigaci během čtyř dekád. Byl u první účasti československých kamionů na slavné africké trati, kterou po boku Karla Lopraise třikrát vyhrál. Prožil Dakar v Americe a letos v Saudské Arábii si vyzkoušel roli televizního reportéra. Pro tuzemské dakaristy je absolutní guru.

Jan Langr je „vrchní kartograf“ Českého svazu orientačního běhu. Orientační běžec tělem i duší, aktivní závodník od roku 1973, amatérský kartograf od roku 1984, profesionální kartograf v letech 1992-1995, od roku 1995 se věnuje GIS a digitální kartografii. Autor a spoluautor více než 100 map pro orientační běh v Česku, mapoval i ve Francii, Švýcarsku, Rakousku, Španělsku a Číně. Od roku 1996 je předsedou Mapové rady Českého svazu orientačních sportů a od roku 2019 individuálním členem České kartografické společnosti.

  • 11:20 – 12:00 Přestávka na občerstvení
  • 12:00 – 12:30 Jan Ptáček (Kartografie Praha): S mapou na cestách

Svou první mapu s turisticko-houbařskými ambicemi vytvořil v osmi letech; tato mapa však nebyla nikdy využita. O 22 let později se Janu Ptáčkovi splnil sen v Kartografii Praha, kdy publikoval svou první autorskou mapu. Od té doby jeho výtvory používají spokojení, i méně spokojení zákazníci v celém Česku i za jeho hranicemi. S turistickými mapami se tak setkává jako uživatel, tvůrce a nakonec také jako vydavatel bezmála 40 let. K tištěným mapám a atlasům má velmi nostalgický vztah, přesto velmi rád využívá přednosti moderních technologií a jejich možnosti v kartografii.

  • 12:30 – 13:30 Jaroslav Burian (Univerzita Palackého v Olomouci): Mapy očima sportovce, sport očima geoinformatika

Jako docent na Katedře geoinformatiky UP Olomouc se Jaroslav Burian zabývá aplikacemi geoinformatiky v prostorovém plánování. Ve volném čase je pak všestranným sportovcem, který se s mapami setkává při mnoha outdoorových aktivitách, zejména při horolezectví a dlouhých horských bězích.

  • 13:30 – 14:30 Diskuze a zakončení semináře, moderuje Vít Voženílek

Účast na 14. kartografickém dni je bezplatná a registrace je dostupná zde. Zájemci mohou požádat o vystavení certifikátu o absolvování semináře. V případě, že byste chtěli v předsálí auly vystavit vlastní poster (max. formát A1) nebo roll-upu, kontaktujte prosím RNDr. Alenu Vondrákovou.

 

1 Comment

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..