Geokomunitní portál vám přináší Geokomunita

Přihlašte svojí webovou a mobilní aplikaci do soutěže Společně otevíráme data

www.otevrenadata.czFond Otakara Motejla vyhlašuje čtvrtý ročník soutěže Společně otevíráme data, která oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. Smyslem soutěže je podpořit vznik nových služeb pro veřejnost a zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat. Autoři mohou hlásit své aplikace do 31. října 2016, vítězové získají finanční i věcné ceny.

Soutěžit mohou zájemci z řad veřejnosti, neziskových organizací, studentů i firem. Podmínkou je, aby přihlášené aplikace využívaly otevřená data anebo byla část použitých dat zveřejněna v otevřených formátech. Musí jít o aplikace vytvořené od listopadu 2015 do října 2016, případně starší projekty, které byly v daném období výrazně aktualizovány.

Pro vítěze jsou připraveny zajímavé ceny. Tři nejlepší aplikace získají finanční odměnu (20 000 Kč, 15 000 Kč, 10 000 Kč), připraveny jsou též věcné ceny či exkluzivní mentoring, Studenti se můžou navíc zapojit do soutěžení o nejlepší studentskou aplikaci, která bude odměněna sumou 10 00 Kč. Aplikace, která přispívá k transparentnosti a lepšímu fungování státní správy, bude oceněna Cenou Otakara Motejla a sumou 10 000 Kč. Letos by organizátoři rádi ocenili aplikaci pracující s daty, jež vznikají díky nedávno spuštěnému registru smluv. „Spuštění registru smluv je dlouho očekávaná změna a my jsme velice zvědaví, jestli se už letos projeví v tom, jaké aplikace se přihlásí,“ říká Michal Tošovský z Fondu Otakara Motejla.

Jen připomeňme, že v loňském ročníku soutěžilo celkem 27 aplikací. Vítězem se stal projekt Supervizor od pracovníků Ministerstva financí, který umožňuje dohledat potřebné informace k hospodaření úřadu. „Rozhodně nebývá běžné, aby ceny za softwarový projekt získávaly státní úřady či ministerstva,“ komentoval loňský ročník ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip, který bude i letos předsedou odborné poroty.

Kromě CZ.NIC, který je dlouhodobým partnerem Fondu Otakara Motejla pro oblast otevřených dat, podporuje soutěž také společnost Red Hat. Ta pomůže stejně jako CZ.NIC soutěžícím vylepšit jejich projekty a je také partnerem Studentské ceny. „Otevírání dat a jejich zpracování představují velký potenciál pro zlepšení v mnoha oblastech, například fungování státní správy a jejím sdílení informací s občany,“ říká Marek Jelen ze společnosti Red Hat. „Stejně jako kdysi skupinka nadšenců věřila, že otevřený software dokáže změnit svět, nyní věřím, že jednou svět k lepšímu změní i otevřená data,” doplňuje Jelen.

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 22. 11. 2016 v Klubovně 2. patro.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..