Nová monografie od Jaroslava Buriana s názvem „Geoinformatika v prostorovém plánování“ je určena zejména studentům geoinformatických, geografických a kartografických oborů, kteří se vzdělávají v oblasti územního plánování. Jako studijní materiál může sloužit také zájemcům z řad úředníků či zaměstnanců v soukromých firmách, zabývajících se prostorovým plánováním.
Jaroslav Burian absolvoval v roce 2007 aplikovanou geoinformatiku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého (PřF UP), v roce 2012 obhájil doktorskou prácí na PřF Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2007 působí na Katedře geoinformatiky PřF UP, kde vyučuje geoinformatiku v humánní geografii, veřejné správě a územním plánování. Jeho vědeckým zaměřením je především oblast implementace geoinformačních technologií do prostorového plánování a analýza a modelování městského prostředí pomocí kvantitativních metod.
RNDr. Jaroslav Burian, PhD. je:
- editorem monografie Advances in Spatial Planning
- spoluautorem publikace Geoinformatika při analýzách urbánního a rurálního prostoru
- spoluautorem atlasu Hranicko – atlas rozvoje mikroregionu
- autorem souboru odborných map vydaných v rámci edice M.A.P.S. jako souborné dílo s názvem Vývoj města Olomouce v letech 1930-2009 (Na základě analýzy funkčních ploch)
- autorem metodiky vizualizace územně analytických podkladů v Olomouckém kraji
- aktivním členem České asociace pro geoinformace
- dlouhodobým spolupracovníkem redakce časopisu GeoBusiness
Územní plánování je interdisciplinárním oborem, který proniká do mnoha oblastí lidské činnosti a dotýká se prostoru všude kolem nás. Více či méně působí na každého z nás prostřednictvím umísťování staveb v území a tedy nabídkou infrastruktury, služeb nebo pracovních příležitostí. Protínají se v něm názory veřejnosti se zájmy politické reprezentace a se znalostmi odborníků. Mnohdy tak není snadné nalézt optimální kompromis. Bez koordinace rozvoje území, jeho plánování a řízení by mnoho oblastí světa s vysokým stupněm urbanizace a s vysokou koncentrací obyvatelstva nemohlo fungovat. Ve vyspělých státech světa je proto naprosto nezbytnou součástí fungování společnosti.
Vedle tradičního urbanismu, architektury a stavitelství má prostorové plánování velmi blízko ke geovědám, nejvíce potom ke geografii (zejména geografie obyvatelstva a sídel), geoinformatice, kartografii a k ochraně životního prostředí. Zejména v posledních letech se s nárůstem využívání CAD a GIS technologií územní plánování otevřelo ke spolupráci s dalšími odborníky. Vcelku standardním požadavkem při tvorbě územně plánovací dokumentace nebo územně plánovacích podkladů je dnes jejich plnohodnotné digitální zpracování, umožňující práci s nimi v prostředí webových mapových aplikací nebo desktopových GIS programů. Vytvářeny jsou nejen průběžně aktualizované datové sady, ale také webové aplikace umožňující tato data importovat, spravovat, exportovat a především sdílet. Lepší dostupnost, jednotnost a aktuálnost vektorových datových zdrojů umožňuje v prostředí GIS vytvářet řadu prostorových analýz, případně také modelování nebo simulací. Rovněž publikace výsledných dokumentů již dnes nezůstává jen u klasické tištěné podoby, ale směřuje čím dál tím více do oblasti webových mapových aplikací umožňujících rozšíření informací o územním plánování k široké veřejnosti. Ta má dnes přístup nejen k hotovým výsledkům, ale může se pomocí webu k přípravě nových dokumentů také vyjadřovat, například v podobě připomínek.
Všechny tyto aspekty přináší zvýšené nároky na zpracovatele, kteří v mnoha případech rozšiřují své pracovní týmy o geoinformatiky. Právě těm, je určena tato publikace, která popisuje současnou situaci implementace geoinformačních technologií do územního plánování. V posledních letech bylo českými geografy a urbanisty vydáno několik skript věnovaných územnímu plánování (např. Maier, 2004; Kubeš a Perlín, 1998; Halás a Horňák, 2012), avšak žádná z těchto publikací se nevěnovala tématům souvisejících s geoinformatikou. Dle autorových poznatků tak jde o první publikaci podobného charakteru, která se tímto tématem zabývá.
Kapitoly věnované geografickým nebo územně plánovacím tématům jsou pojaty tak, aby sloužily pro základní seznámení s problematikou. Nekladou si za cíl detailně popisovat všechny geografické přístupy nebo vykládat stavební zákon ve všech jeho souvislostech. Přináší nejzásadnější informace a pojmy, důležité pro geoinformatika pracujícího v oblasti územního plánování (buď v pozici úředníka – pořizovatele, nebo v pozici zaměstnance – zpracovatele).
Publikace má šest kapitol a čtyři přílohy:
1 Územní, prostorové a strategické plánování
1.1 Strategické prostorové plánování
1.2 Územní plánování
2 Geografie města
2.1 Historie vzniku a vývoje měst a jejich plánování
2.2 Vznik a růst měst
2.3 Definice města
2.4 Vybrané teorie geografie města
2.5 Urbanizační procesy
2.6 Prostorové struktury města a jejich vymezování
3 Nástroje územního plánování
3.1 Přehled a vazby mezi nástroji územního plánování
3.2 Územně analytické podklady
3.3 Územní plán
3.4 Zásady územního rozvoje (ZÚR)
3.5 Ostatní nástroje územního plánování
3.6 Limity využití území
4 Data v prostorovém plánování
4.1 Topografická data
4.2 Tematická data
4.3 Katastrální data
4.4 Digitální mapa veřejné správy
4.5 Základní registry
4.6 Datové a kartografické nedostatky ÚPD a ÚAP
4.7 Bezešvý územní plán
5 Geoinformační technologie v prostorovém plánování
5.1 GIS a CAD
5.2 Datové modely pro ÚAP
5.3 Metodiky pro digitální zpracování ÚP a ÚAP
5.4 Využití DPZ
5.5 Analýzy, modelování, simulace
5.6 Modely a SW nástroje
5.7 Urban Planner
6 Použité zdroje
6.1 Použité zdroje
- Tištěné zdroje
- Elektronické zdroje
- Internetové stránky
- Metodiky
- Legislativa
6.2 Doporučené zdroje
- Internetové stránky & projekty
- Monografie a učebnice
- Časopisy
- Diplomové práce
Přílohy
- Návrh územního plánu Olomouce – Hlavní výkres
- Zásady územního rozvoje Olomouckého kraje – Koordinační výkres
- Regulační plán Olomouce – Funkční využití
- Územně analytické podklady Olomouckého kraje – Výkres limitů
Bibliografický odkaz: Burian, J. (2014): Geoinformatika v prostorovém plánování. Univerzita Palackého v Olomouci, 130 s., ISBN 978-80-244-4104-7.
Zdroj: kniha
You must log in to post a comment.