Geokomunitní portál vám přináší Geokomunita

ArcGIS Pro 2.8

Na stránkách my.esri.com si od minulého týdne můžete stáhnout aplikaci ArcGIS Pro 2.8. V následujícím textu vám přiblížíme některé z nejzajímavějších novinek, které s touto verzí přicházejí. Aplikace je aktuálně dostupná v anglické verzi, balíček s českou lokalizací bude dostupný v řádu týdnů.

Verze ArcGIS Pro 2.8 se vedle přidávání nových funkcí zaměřila také na optimalizaci celé aplikace. Zrychlení tak pocítíte například při:

 • otevírání a ukládání větších projektů,
 • prohlížení tabulek,
 • rozmisťování popisků,
 • nahrávání geoprocessingových nástrojů,
 • práci s modely v prostředí ModelBuilder,
 • vykreslování dat z enterprise geodatabáze a ze služeb typu feature service,
 • vykreslování vektorových dlaždic.

Vedle toho byla zapracována také řada nápadů, které uživatelé navrhli na stránkách ArcGIS Ideas. Mezi drobná, ale praktická zlepšení tak patří například:

 • nové rychlé vyhledávání nástrojů a příkazů (Command Search),
 • tlačítko na zkopírování kódu Python pro právě nastavený geoprocessingový nástroj (včetně parametrů a dalších nastavení) bez nutnosti nástroj spouštět,
 • oznámení, že pro daný úkol existuje výkonnější nástroj, než který jste právě vybrali (zejména u nástrojů přepracovaných pro použití více jader, jako je Clip / Pairwise Clip apod.),
 • tlačítko pro screenshot právě viditelné mapy nebo výkresu,
 • volba pro duplikování třídy popisků,
 • kopírování objektů ve výkresu pomocí Ctrl + tažení myší,
 • přehlednější okno historie geoprocessingu,
 • praktičtější automatické nastavení symbolů nových kategorií zkopírováním symbolu pro „všechny ostatní hodnoty“.

Data Engineering

Tato zcela nová funkce umožňuje analyzovat atributová data třídy prvků a upravit je před dalším zpracování. V tomto pohledu se snadno seznámíte s typy atributů, jejich histogramy a statistikou, máte zde k dispozici nástroje pro kontrolu a validaci dat, jako je například jejich čištění, přepočítání, reklasifikace, změna formátu data, změna rozdělení dat, odhalení odlehlých hodnot a podobně.

O prostředí pro Data Engineering si můžete více přečíst v nápovědě Esri: Analysis and geoprocessing – Data Engineering.

Publikace existující dlaždicové cache

Pokud přemisťujete cache z jednoho PC na druhé nebo pokud hodláte prostřednictvím ArcGIS Pro znovu publikovat službu původně publikovanou z ArcMap, pomůže vám nová možnost využít již existující dlaždicovou cache.

Publikace vektorových dlaždic s připojenou feature službou

Pokud na ArcGIS Enterprise 10.9 publikujete vektorové dlaždice, můžete k této vrstvě publikovat i připojenou vrstvu prvků, kterou můžete použít k dotazování.

Command Search – vyhledávání nástrojů a příkazů

V okénku vpravo nahoře (klávesová zkratka Alt+Q) můžete vyhledávat nejen nástroje (jako například Buffer), ale také příkazy (nová mapa, vytvořit graf…).

Polygonový symbol pro výběr

V nastavení aplikace – Výběr (Selection) je možné zvolit polygonový symbol pro výběr (šrafování nebo poloprůhlednou barvu). Díky tomu poznáte, které polygony jsou vybrané, i když jich je více u sebe. Například v níže uvedeném příkladu není v základním nastavení (vlevo) zřetelné, které obce nejsou vybrané.

Podpora dočasně registrovaných fontů

V ArcGIS Pro je možné používat dočasně registrované fonty, například ze služby Adobe Fonts.

Nastavení symbolů nových kategorií

Pokud vás trápilo, že jste symboly, zejména ty komplikovanější, museli pro každou kategorii nastavovat zvlášť, oceníte nové chování. Nejprve nastavte symbol (například šrafovaný polygon) pro „Všechny ostatní hodnoty“. Až se poté budou načítat další kategorie, budou automaticky reprezentované kopií tohoto symbolu.

To bylo jen několik novinek, která ArcGIS Pro 2.8 přináší. Podrobný soupis všech novinek naleznete na stránce What‘s New in ArcGIS Pro. Podívat se můžete také na desetiminutové video, které většinu novinek rychle představí.

Zdroj: ArcGIS Pro 2.8

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..